Biało-czerwona Gwiazda Dawida
Uważałem, że mają oni dwie lojalności, jedną w stosunku do Palestyny, a drugą w stosunku do Polski, i dlatego nie miałem zamiaru zatrzymywać siłą Żydów w Wojsku Polskim" – powiedział ćwierć wieku po wojnie gen. Władysław Anders, tłumacząc swój stosunek do żydowskich żołnierzy w polskich mundurach, którzy zdecydowali się opuścić szeregi jego armii.
Żydzi walczyli w powstaniu styczniowym, w Legionach, przeciwko bolszewikom, pod Monte Cassino, byli mordowani w Katyniu, po wojnie działali w Komitecie Obrony Robotników. Dla wielu wzorem był pierwszy polski oficer pochodzenia żydowskiego Berek Joselewicz, który w czasie insurekcji kościuszkowskiej sformował pułk żydowski. Potem w jego ślady poszedł syn Józef Berkowicz – w czasie powstania listopadowego stworzył oddział składający się ze stu ochotników.
Dr hab. Marek Gałęzowski w książce „Żydzi walczący o Polskę" próbuje odpowiedzieć, dlaczego to czynili. Ich motywacja nie mogła wynikać z tego, że Polska była tolerancyjna, bo w wielu przypadkach była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta