Właściwa ocena oznacza wskazanie możliwie najlepszego wykonawcy
Za pomocą kryteriów oceny ofert zamawiający nie ocenia jakiejś abstrakcyjnej możliwości do wykonania danego zamówienia, lecz zmierza do wyboru oferty najkorzystniejszej pod względem ekonomicznym.
Czynność oceny ofert jest kluczowym działaniem zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Nie tylko decyduje o wyborze oferty najkorzystniejszej, lecz również jest obszarem, który będzie podlegał skrupulatnej analizie przez wszystkich wykonawców uczestniczących w postępowaniu, wielokrotnie będąc podstawą do korzystania ze środków ochrony prawnej. Przedmiotem odwołań jest najczęściej sposób oceny ofert przez zamawiającego. Jak się jednak okazuje, równie problematyczny może być dobór pozacenowych kryteriów oceny ofert oraz możliwość weryfikacji ich spełnienia w trakcie trwającego postępowania.
Polski sąd i TSUE
Problem weryfikowalności kryteriów oceny ofert stał się przedmiotem analizy Sądu Okręgowego w Warszawie, który w wyroku z 18 grudnia 2020 r. w sprawie o sygn. akt XXIII Ga 1350/20 kategorycznie uznał, że obowiązkiem zamawiającego jest takie określenie kryteriów oceny ofert, aby przed dokonaniem wyboru najkorzystniejszej oferty było możliwe zweryfikowanie informacji przedstawionych przez wykonawców w ich ofertach. Tym samym sąd nie podzielił poglądu wyrażonego przez Krajową Izbę Odwoławczą w wyroku z 9 lipca 2020 r. (sygn. KIO 937/20), gdzie w uzasadnieniu Izba stwierdziła, że „(...) jest możliwa weryfikacja zadeklarowanego w ofercie parametru, albowiem brak jego dotrzymania (SLA dla usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta