Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tryb podstawowy, wariant drugi i konkurencyjność

16 czerwca 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Piotr Trębicki, Jacek Siwczyk

Zastosowanie negocjacji służy realizacji celu nowego prawa zamówień publicznych, jakim jest zwiększenie roli dialogu zamawiającego z wykonawcami oraz maksymalne odformalizowanie procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Rozpatrywanie konkurencyjności na gruncie ustawy – Prawo zamówień publicznych należałoby zacząć od zdefiniowania podstawowych zasad porządku prawnego Unii Europejskiej, na które składają się zarówno szeroko rozumiana konkurencyjność, jak i zachowanie uczciwej konkurencji, stanowiące elementarne zasady budowy rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Normy te wywodzą się zarówno z pierwotnego prawa Unii Europejskiej wyrażonego w traktacie o Unii Europejskiej (TUE) oraz w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), jak i prawa wtórnego, na które składają się takie akty, jak rozporządzenia, dyrektywy czy też w szczególności orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu (TSUE).

Szczególnie doniosłe znaczenie dla systemu zamówień publicznych zarówno dla całej Wspólnoty, jak i Polski ma dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych, zwana również dyrektywą zamówieniową.

Polska ustawa z 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych stanowi faktyczną transpozycję uregulowanych zarówno przez traktaty, jak i dyrektywę zasad, w szczególności zaś zasady zachowania uczciwej konkurencji.

Dla właściwego rozumienia zasady konkurencyjności w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, realizowanych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11988

Wydanie: 11988

Spis treści
Zamów abonament