Co powinno być przedmiotem sprzedaży na fakturze dokumentującej usługę kompleksową
Świadczenie kompleksowej usługi naprawy pojazdu, która obejmuje wymianę części samochodowych, nie rodzi obowiązku oznaczania faktury kodem GTU w pliku JPK_V7M, ale usługa taka powinna być ujęta jedną pozycją na fakturze.
Stanowisko takie wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 8 kwietnia 2021 r. (0112-KDIL3.4012.649.2020.2.LS).
Stan faktyczny
Przedmiotem działalności spółki, która wnioskowała o interpretację, jest sprzedaż hurtowa i detaliczna pojazdów samochodowych, ich naprawa oraz sprzedaż części do naprawy. Po zrealizowaniu usługi naprawy samochodu spółka wystawia faktury w ten sposób, że w odrębnych pozycjach wykazuje koszty robocizny i koszty poszczególnych części. Taki sposób fakturowania umożliwia klientom weryfikacje kosztów prac i części, a przede wszystkim, jak twierdzi spółka, jest konieczny w przypadku rozliczeń napraw z ubezpieczycielem.
Ponieważ spółka zajmuje się również sprzedażą części samochodowych, objętych w dużej mierze zarówno mechanizmem podzielonej płatności (dalej: MPP) oraz obowiązkiem oznaczania faktur w JPK_V7M kodami GTU, skierowała do dyrektora KIS pytanie czy świadcząc usługę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta