O rozliczeniu przesądza ustawa
Dokument w postaci wygenerowanego zestawienia transakcji z danej platformy internetowej osobno dla każdej z transakcji w dacie nabycia kryptowalut może być wystarczający do wykazania, że podatnik poniósł koszty uzyskania przychodu.
W 2018 r. podatnik wystąpił o interpretację dotyczącą PIT. We wniosku wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą, którą rozszerzył o kupno i sprzedaż walut wirtualnych: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Iota, Lisk, Dash oraz inne nowo powstałe waluty.
Podatnik podkreślił, że działalność tę prowadzi za pośrednictwem giełd walut wirtualnych.
Przedsiębiorca podkreślił, że wszelkie operacje dokonywane za pośrednictwem kryptowalut polegają tylko i wyłącznie na dokonywaniu odpowiednich zapisów w systemach informatycznych i nie są związane z wydawaniem jakichkolwiek dokumentów lub innego rodzaju potwierdzeń o charakterze materialnym. Jego działalność jest opodatkowania liniowym PIT, a na potrzeby rozliczeń prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Przedsiębiorcy chciał się upewnić czy zakup kryptowalut w dacie ich nabycia można zaliczyć do kosztów i należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie nr 10, na podstawie wygenerowanego zestawienia transakcji z danej platformy internetowej osobno dla każdej z transakcji w dacie ich nabycia?
Fiskus odpowiedział, że nie. Zgodził się co prawda, że wydatek poniesiony na nabycie kryptowaluty należy traktować jako koszt uzyskania przychodu. Jednak w ocenie urzędników wydatki na zakup kryptowalut w ramach działalności podatnik powinien ujmować w kosztach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta