Fiskus na siłę forsuje błędną wykładnią
W przypadku organu władzy publicznej sam fakt wykonywania świadczenia mieszczącego się w definicji odpłatnego świadczenia usług, nie przesądza o prawnopodatkowych konsekwencjach dokonywanych czynności, gdyż konieczne jest zbadanie ich kontekstu.
Spór w sprawie dotyczył wyłączenia spod opodatkowania VAT działań miasta polegających na zapewnieniu usług przygotowania posiłków w stołówkach szkolnych i przedszkolnych dla uczniów i wychowanków, pobytu i nauczania w przedszkolach powyżej pięciu godzin dziennie. Chodziło także o organizację wypoczynku dzieci i młodzieży w kraju i za granicą przez tzw. organizatorów wypoczynku i wydawanie duplikatów dokumentów.
Wbrew oczekiwaniom samorządowców w interpretacji fiskus uznał, że miasto świadcząc te usługi działa w reżimie cywilnoprawnym, a nie publicznoprawnym. A to zdaniem urzędników skutkuje uznaniem jednostki samorządu terytorialnego za podatnika w świetle art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.
Miasto zaskarżyło interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ją uchylił. Ocenił, że sporne działania pozostają poza sferą opodatkowania VAT, gdyż miasto realizuje je i pobiera z tego tytułu opłaty jako organ władzy publicznej w związku i w ramach wykonywania zadań własnych. A to wyklucza je z kręgu podatników VAT.
To stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Przypomniał, że zagadnienie opodatkowania usług oferowanych przez jednostkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta