Jak bronić się przed nieuczciwym dłużnikiem?
Część przedsiębiorców wykorzystuje uproszczoną restrukturyzację do pokrzywdzenia wierzycieli. Co można zrobić, by odzyskać swoje należności od dłużnika, w stosunku, do którego obwieszczono o wszczęciu takiego postępowania?
Uproszczona restrukturyzacja wprowadzona przepisami Tarczy 4.0 w czerwcu 2020 r. cieszy się tak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi, że ustawodawca postanowił przedłużyć możliwość skorzystania z niej do 30 listopada 2021 r. Jak wynika z danych opublikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej ilość uproszczonych restrukturyzacji w czerwcu 2021 r. była rekordowa i najwyższa od roku jej obowiązywania1. Znowelizowane przepisy Tarczy 4.0 weszły w życie 30 czerwca 2021 r. Od 1 grudnia 2021 r. uproszczona restrukturyzacja zostanie z nami na stałe i przestanie być tylko doraźnym instrumentem wsparcia dla przedsiębiorców na czas pandemii COVID-19.
Postępowanie restrukturyzacyjne należy oceniać pozytywnie, jako mające wiele zalet i stwarzające dla przedsiębiorców realną szansę na przetrwanie problemów z wypłacalnością, dogadanie się z wierzycielami, a tym samym uniknięcie upadłości. Jednak ma ono i wady – coraz częściej jest wykorzystywane przez nieuczciwych przedsiębiorców do unikania regulowania zobowiązania oraz zablokowania wierzycielom możliwości prowadzenia postępowań egzekucyjnych.
Poniżej podpowiadamy co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy podejrzewają, że ich kontrahenci działają nielojalnie i prowadzą uproszczoną restrukturyzację wyłącznie w celu uniknięcia spłaty zobowiązań albo utrudnienia postępowań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta