Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izbę Dyscyplinarną trzeba zamrozić i zmienić prawo

23 lipca 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Od decyzji polskiego rządu zależy czy i jak szybko zażegnamy pat w SN i KRS. Liczy się czas.

 

Małgorzata Manowska, I prezes SN, próbuje zażegnać kryzys, jaki powstał po wyroku TSUE z 15 lipca. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" przekonuje, że jest gotowa odejść. Na razie czeka jednak na informacje od premiera. – To rząd jest odpowiedzialny za relacje z UE i wyrok był notyfikowany rządowi – podkreśla prezes Manowska.

Premier rozczarowany

Mateusz Morawiecki po słowach prof. Manowskiej potwierdza, że Izbę Dyscyplinarną czekają zmiany. – Nie spełniła oczekiwań moich i mojej formacji – oświadczył. Zmiany mają być w duchu dialogu z Brukselą i środowiskiem sędziowskim. Minister Zbigniew Ziobro mówi twardo: – Polska jest państwem suwerennym i nie ma zgody na naciski polityczne organów UE ani kolonialne traktowanie nas przez KE. – Organy Unii próbują nas pozbawić prawa decydowania o naszej suwerenności – dopowiada wiceminister Sebastian Kaleta. Sytuacja jest więc patowa. Czy jest szansa na zażegnanie konfliktu? Co trzeba zrobić, by móc myśleć o wyjściu z impasu? Zapytaliśmy prawników. Wiadomo, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12020

Wydanie: 12020

Spis treści

Reklama

Zamów abonament