Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedura cywilna wymaga pilnej i rzeczywistej reformy

23 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii

Przy możliwościach nowoczesnego społeczeństwa nie ma obiektywnych przeszkód, dla których proces cywilny nie mógłby się skończyć w ciągu 1 do 2 lat, w zależności od stopnia skomplikowania. Rafał Waszkiewicz radca prawny, partner w dziale procesowym Sołtysiński, Kawecki Szlęzak Sp. j.

Za chwilę miną dwa lata od ostatniej wielkiej – objętościowo – reformy kodeksu postępowania cywilnego. Zarazem wciąż trwa proces nieustannych zmian procedury, również przy okazji pandemii, z których na czoło wysuwa się niespodziewana i nieprzygotowana ustawa z 18 czerwca 2021 r. przewidująca doręczenia za pomocą portalu sądowego.

Trzeba zatrzymać się chwilę i zastanowić, jakie były i są cele ustawodawcy i w jakim stopniu są osiągane. Jeśli nadal dążymy do celu, to czy w odpowiednim kierunku i z nadzieją jego osiągnięcia. Od razu przyznaję, że wydźwięk części sprawozdawczej artykułu nie będzie pozytywny. Dlatego na końcu pojawi się kilka uwag, czynionych z nadzieją na upowszechnienie dyskusji oraz spostrzeżeń, co do możliwych kierunków zmian.

Konstytucyjne kryteria: szybko i sprawiedliwie

Celem ustawodawcy powinno być stworzenie systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, który spełniałby kryteria konstytucyjne, tj. dawał podmiotom praw realne możliwości urzeczywistnienia prawa do sądu, w tym przypadku do rozstrzygania sporów cywilnych. Nie wdając się w pogłębione rozważania konstytucyjne, prawo do sądu można przedstawić, jako prawo do szybkiego, dostępnego kosztowo i trafnego, tj. polegającego na odtworzeniu stanu faktycznego najbliższego rzeczywistości i prawidłowym zastosowaniu norm prawa materialnego, rozstrzygnięcia sporu cywilnego. Ostatecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12020

Wydanie: 12020

Spis treści

Reklama

Zamów abonament