Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy po zakończeniu współpracy trzeba zapłacić VAT

09 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Konrad Bartuzel

Jeśli zapłata rekompensaty jest związana z zobowiązaniem się otrzymującego daną kwotę do wykonania czynności, to wówczas świadczenie pieniężne będzie wynagrodzeniem za świadczenie usługi wynikającej z zawartej umowy.

Zdarza się, że za porozumieniem stron umowy ulegają rozwiązaniu przed upływem terminu. Kontrahenci, chcąc uzyskać zgodę drugiej strony na takie rozwiązanie, często decydują się na wypłatę odpowiedniej kwoty tytułem rekompensaty. W takim przypadku kwestią wymagającą wyjaśnienia jest ustalenie, czy otrzymana przez podatnika kwota może być uznana za odszkodowanie i będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania, czy może stanowi ona świadczenie podlegające opodatkowaniu.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy dokonującym dostawy/świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za dokonanie dostawy/wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia. Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu tego świadczenia miało być wypłacone.

Usługą jest każde...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12034

Wydanie: 12034

Spis treści
Zamów abonament