Wzajemne umorzenie zobowiązań w ramach ugody to przychód
W przypadku zawarcia ugody sądowej, w której strony nawzajem zwalniają się z ewentualnych możliwych, późniejszych i niepewnych roszczeń, przychód podatkowy powstaje u obu stron.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 maja 2021r. (I SA/Po 115/21).
Spółka zawarła ugodę sądową, na mocy której kontrahent zwolnił ją z zapłaty spornych kar umownych oraz oświadczył, że nie będzie dochodził od niej spornych roszczeń z tytułu kar umownych i odszkodowań uzupełniających. W zamian podatnik zrzekł się dochodzenia od kontrahenta wszelkich istniejących i ewentualnych przyszłych roszczeń, w tym roszczeń o zapłatę jakichkolwiek odsetek. Spółka powzięła wątpliwości co do powstania przychodu z tego tytułu. W jej ocenie, z uwagi na szczególną treść ugody sądowej, w której strony nawzajem zwalniają się z ewentualnych możliwych, późniejszych i niepewnych roszczeń, nie dojdzie do wystąpienia przychodu podatkowego po jej stronie.
Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem, jeżeli zobowiązanie pieniężne zostanie umorzone (lub ulegnie przedawnieniu), to dojdzie do wzbogacenia po stronie dłużnika z tego powodu, że przestanie on być zobowiązany do świadczenia, a środki pieniężne, które powinien przekazać w ramach wymaganego świadczenia pozostaną w jego majątku, powiększając ten majątek w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta