Otwarcie uproszczonej restrukturyzacji a odpowiedzialność kadry menedżerskiej
W Tarczy 4.0 przewidziano szczegółowe regulacje, zwalniające w określonych przypadkach kadrę menedżerską z odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu, którym kierują. Czy ochrona ta obejmuje każdy rodzaj zobowiązań?
Polski prawodawca, celem wsparcia przedsiębiorców w walce z perturbacjami ekonomicznymi wywołanymi pandemią COVID-19, skonstruował w Tarczy 4.0 [>patrz podstawa prawna] ulepszoną formę postępowania o zatwierdzenie układu – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (tzw. UPR). Aby jednak przepisy rzeczywiście były stosowane, ustawodawca musiał pomyśleć o objęciu uczciwą ochroną kadry menedżerskiej – gdyby zasady przejścia zobowiązań ze spółek na członków zarządu były dla tych ostatnich zbyt surowe, często nie decydowaliby się oni na opcję restrukturyzacyjną i ratowanie przedsiębiorstwa, a kierując się ochroną własnego interesu, od razu występowali do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Dlatego też w Tarczy 4.0 przewidziano szczegółowe regulacje, zwalniające w określonych przypadkach kadrę menedżerską z odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu, którym kierują. Przepisy podejmujące omawiane zagadnienie są jednak dosyć skomplikowane – warto przyjrzeć im się z bliska, aby wiedzieć, jak zapewnić członkom zarządu możliwie najlepszą ochronę oraz poznać wątpliwości dotyczące tego, czy ochrona z Tarczy 4.0 obejmuje każdy rodzaj zobowiązań.
1. Kiedy zobowiązania nie przejdą na menedżerów?
Mówiąc obrazowo, Tarcza 4.0 obejmuje ochroną majątek prywatny członka kadry menedżerskiej, gdy zmaterializuje się następujący pakiet: otwarcie uproszczonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta