Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pędzle maczane w morskiej wodzie

13 sierpnia 2021 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski
„Bitwa pod Oliwą w 1627 roku” – obraz Mariana Mokwy (przed 1935 r.)
źródło: Zbiory NMM
„Bitwa pod Oliwą w 1627 roku” – obraz Mariana Mokwy (przed 1935 r.)

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje w swojej siedzibie – w zabytkowym XVII-wiecznym Spichlerzu – 36 obrazów Mariana Mokwy uznawanego za najwybitniejszego polskiego marynistę. Wystawę można oglądać do 15 września.

Na wystawie pokazywane jest po raz pierwszy od 80 lat dzieło „Bitwa pod Oliwą w 1627 roku". Obraz ten, odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r. podczas plądrowania galerii morskiej w Gdyni. Na wystawie można też oglądać obraz – darowiznę PRL-owskiego armatora Polskie Linie Oceaniczne – który przedstawiał transatlantyk „Batory"; rzecz w tym, że Marian Mokwa namalował MS „Piłsudski", ale ponieważ był to obraz niepoprawny politycznie, przemalowano go, oczywiście anonimowo, „w staropolskim duchu". I tu dochodzimy do drugiego dna wystawy, okazuje się bowiem, że marynistyka polska ma dzieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12038

Wydanie: 12038

Spis treści

Reklama

Zamów abonament