Pędzle maczane w morskiej wodzie
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje w swojej siedzibie – w zabytkowym XVII-wiecznym Spichlerzu – 36 obrazów Mariana Mokwy uznawanego za najwybitniejszego polskiego marynistę. Wystawę można oglądać do 15 września.
Na wystawie pokazywane jest po raz pierwszy od 80 lat dzieło „Bitwa pod Oliwą w 1627 roku". Obraz ten, odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r. podczas plądrowania galerii morskiej w Gdyni. Na wystawie można też oglądać obraz – darowiznę PRL-owskiego armatora Polskie Linie Oceaniczne – który przedstawiał transatlantyk „Batory"; rzecz w tym, że Marian Mokwa namalował MS „Piłsudski", ale ponieważ był to obraz niepoprawny politycznie, przemalowano go, oczywiście anonimowo, „w staropolskim duchu". I tu dochodzimy do drugiego dna wystawy, okazuje się bowiem, że marynistyka polska ma dzieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta