Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzekucja i odpowiedzialność członków zarządu beneficjenta

13 sierpnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Małgorzata Woźniak

Żądanie ze strony instytucji zwrotu dotacji bardzo często ma istotny wpływ na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a nawet może doprowadzić do jego niewypłacalności, a w dalszej kolejności upadłości. Gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, odpowiedzialność majątkową poniosą członkowie zarządu beneficjenta.

Ostateczna decyzja zwrotowa organu umożliwia wszczęcie egzekucji w stosunku do podmiotu korzystającego z dotacji. Jeżeli okaże się ona bezskuteczna, może doprowadzić do wyegzekwowania odpowiedzialności majątkowej za niezwróconą dotację od członka zarządu beneficjenta.

Co wynika z przepisów?

Powyższe jest możliwe z uwagi na brzmienie art. 67 Ustawy o finansach publicznych, z którego wynika, iż do spraw dotyczących należności z tytułu zwrotu środków unijnych, stosuje się odpowiednio przepisy działu III Ordynacji Podatkowej (OrdPU). To właśnie w tym dziale znajduje się art. 116 OrdPU, który stanowi, iż za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.

Analogicznie, za zaległości podatkowe innych osób prawnych niż wymienione w art. 116 OrdPU odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie organów zarządzających tymi osobami prawnymi (art. 116a § 1 OrdPU). Opisywana odpowiedzialność obejmuje zaległości, których termin płatności upłynął w czasie pełnienia przez te osoby obowiązków członków zarządu, natomiast zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12038

Wydanie: 12038

Spis treści

Reklama

Zamów abonament