Zrównoważone biura: dzisiaj to już nie trend, lecz standard na rynku
Jeszcze dwa czy trzy lata temu o proekologicznych rozwiązaniach w budownictwie nieruchomości komercyjnych pisano jako o modzie. Dzisiaj dla deweloperów to oczywistość, że nowe biurowce powinny być przyjazne dla środowiska.
Przewrotnie można by powiedzieć, że twórcy nowego kompleksu Archiwum Narodowego w Krakowie poszli na rekord. Dwa obiekty wchodzące w skład archiwum – biurowy i magazynowy – to prawdziwy przewodnik po nowoczesnych, proekologicznych technologiach budowlanych.
Nie tylko odrestaurowano stare budynki Archiwum, ale i wyposażono całość w system geotermalny, wykorzystujący sondy geotermalne i fundamenty palowe (pale aktywne), pozyskujące energię cieplną z gruntu (117 z 538 betonowych pali, na których stoi kompleks, wyposażono w instalację odzyskującą ciepło). Pod parkingiem usytuowano 24 pompy ciepła. Dodatkowo ocieplenie budynku magazynowego zwiększono o blisko połowę, zapewniając wyższą izolację i odporność na zmiany pogody. Biurowiec otulony jest z kolei szklaną skorupą, która nie jest estetycznym ozdobnikiem: to system żaluzji szklanych umożliwiających cyrkulację powietrza i automatycznie reagujący na zmiany temperatury i siły wiatru na zewnątrz.
W efekcie Archiwum w ogóle nie będzie korzystać z sieci ciepłowniczej. Niewykluczone, że w przyszłości odetnie się też od sieci energetycznej, bowiem już teraz kilka procent zapotrzebowania kompleksu na prąd zaspokaja system 142 modułów fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu (w zależności od pogody może to być od 3 do 8 proc.). Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta