Jak ująć w księgach umowę agencyjną
Firmy korzystające w ramach prowadzonej działalności z usług przedstawicieli handlowych lub agentów ubezpieczeniowych muszą to odpowiednio zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 758 §1 Kodeksu cywilnego, przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie zobowiązuje się – w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa – do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy – zleceniodawcy (wówczas mamy do czynienia z agentem jako pośrednikiem) lub do zawierania ich w jego imieniu (wówczas agent występuje w roli przedstawiciela). Jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja, której wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Agentem-zleceniobiorcą może być np. agent ubezpieczeniowy lub przedstawiciel handlowy.
Umowa agencyjna jest wykorzystywana przez przedsiębiorców do tworzenia sieci sprzedaży.
Prowizja
Agentowi przysługuje prawo żądania prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej pod warunkiem, że do ich zawarcia doszło w wyniku jego działalności lub jeżeli zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju. Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, wówczas agent może żądać prowizji od tej umowy. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta