Jak pobudzić rozwój mikrofirm
Chcąc podwyższać płace i standard życia, trzeba zwiększać produktywność pracy. Będzie to trudne bez działań, które podwyższą wydajności mikrofirm, bo one zatrudniają jedną trzecią pracujących.
– Podczas gdy dotychczasowe działania prawne koncentrowały się na tworzeniu warunków sprzyjających przedsiębiorczości, zakładaniu firm, to teraz potrzebne są działania, które pomogą usprawnić funkcjonowanie mikrobiznesów i zachęcą je do skalowania działalności – twierdzi dr Łukasz Błoński, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, autor raportu „Pułapka małej skali – o produktywności polskich firm", który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.
Błoński przyznaje, że największym zaskoczeniem była dla niego ogromna różnica w produktywności, jaka dzieli mikrofirmy (zatrudniające do dziewięciu osób) od pozostałych przedsiębiorstw.
Produktywność pracy jednego zatrudnionego zwiększyłaby się o 100 proc. po przejściu z mikro- do małej firmy (10–50 osób) i aż o 300 proc. po przejściu do dużej firmy (powyżej 250 zatrudnionych). – Dysproporcja wydajności między mikroprzedsiębiorstwami a pozostałymi większymi firmami jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej – zwraca uwagę ekspert PIE. Tymczasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta