Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie pokoju usprawnią polskie sądownictwo

18 sierpnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Kamil Joński Wojciech Rogowski
źródło: Rzeczpospolita

To nie sprawy najmniejszej wagi, choć uporczywe i liczne, są największym problemem polskiego sądownictwa

Przeprowadzane z uporem godnym lepszej sprawy reformy sądownictwa, widzące słabość Temidy w sprawach drobnych, nic nie dały. Niestety, można oczekiwać, że nie pomoże im też instytucja sędziego pokoju. Jej wprowadzenie do polskiego systemu prawnego powinno poprzedzić zgromadzenie rzetelnych danych o sprawach rozpoznawanych przez sądy i szczegółowa ocena skutków regulacji – postulują badacze z UŁ i SGH.

Co po kolegiach?

Praktycznie od momentu, gdy konstytucja z 1997 r. przesądziła o likwidacji odziedziczonych po PRL kolegiów do spraw wykroczeń, uwagę kolejnych reformatorów wymiaru sprawiedliwości absorbowały sprawy drobne.

Przykładem były przymiarki do wprowadzenia czteroszczeblowej struktury sądownictwa (sądy grodzkie, rejonowe, okręgowe i apelacyjne) oraz wprowadzony z przyczyn oszczędnościowo-organizacyjnych wariant quasi-czwartego szczebla „wydziałów cywilno-karnych sądów rejonowych" (ostatecznie zlikwidowane po dekadzie pracy). Na drobnej przestępczości (głównie stadionowej) miały skupić się „sądy 24-godzinne", od drobnych zaś spraw cywilnych sądownictwo miał odciążyć lubelski „e-sąd".

Na sprawach drobnych koncentrował się też aparat statystyczny resortu sprawiedliwości. Przykładem może być postępowanie uproszczone, regulowane w dziale VI kodeksu postępowania cywilnego, stosowane, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12042

Wydanie: 12042

Spis treści

Reklama

Zamów abonament