Przywóz towarów z innego kraju UE to nie zawsze WNT
Przywiezienie towarów do Polski w celu świadczenia na nich usług jest powszechną praktyką. Strony takiej transakcji mogą mieć jednak wątpliwości co do prawidłowego rozpoznania takiego przemieszczenia dla celów VAT.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT wśród transakcji opodatkowanych VAT w Polsce znajduje się wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski (WNT). Pod pojęciem tej transakcji rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej do Polski dostawy są wysyłane lub transportowane z terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT). Aby zatem rozpoznać WNT konieczne jest przemieszczenie towaru z innego państwa członkowskiego UE oraz przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel.
Za WNT uznaje się także przemieszczenie własnych towarów z terytorium Unii Europejskiej na terytorium Polski przez podmiot z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub na jego rzecz (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).
Są też wyjątki
Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o VAT wprowadzają jednak katalog sytuacji, w których przemieszczenie towarów z terytorium państwa członkowskiego przez podatnika z tego państwa na terytorium Polski nie stanowi WNT opodatkowanego VAT w Polsce. Jedną z takich sytuacji jest przemieszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta