Dwa podmioty, jeden cel. A co z VAT?
Czynności wykonywane przez podatników realizujących inwestycję w ramach wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego nie są wzajemnym świadczeniem usług między nimi.
Zdarza się, że firmy wodociągowe, które budują sieć wodociągową, podpisują z gminami umowy dotyczące prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia. Na podstawie tych umów gminy i firmy wodociągowe wnoszą odpowiednie wkłady w celu podjęcia wspólnego zadania inwestycyjnego. Gminy zobowiązują się do wniesienia udziału pieniężnego w realizację inwestycji wspólnych, w określonej wysokości, wskazanej w danej umowie (np. refundacja kosztów materiałów i urządzeń, udział finansowy w określonej kwocie). Z kolei, firma wodociągowa zobowiązuje się do wniesienia wkładu w postaci robocizny i sprzętu w realizację danej umowy. Beneficjentami prac wykonanych przez firmę wodociągową są mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej. Z reguły udziały firm wodociągowych i gmin są zbliżone, ale nie można ich dokładnie wycenić. W przypadku takich umów o wspólnym przedsięwzięciu powstaje problem, czy firma wodociągowa wykonuje na rzecz gminy świadczenie usług opodatkowane VAT.
Bezpośredni, czytelny i dostrzegalny związek
Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta