Budowa mieszkań z 8-proc. stawką VAT
Montaż stolarki okiennej w budynku objętym społecznym programem mieszkaniowym jest opodatkowany stawką obniżoną, gdy usługi są wykonywane w części mieszkalnej obiektu i 23-proc. – w jego pozostałej części.
∑ Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie montażu stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Zawarł umowę z deweloperem na montaż stolarki okiennej w budynku mieszkalno-usługowym. Budynek jest w trakcie budowy, a z projektu wynika, że na parterze będą znajdować się lokale użytkowe, natomiast na piętrach lokale mieszkalne. Według projektu żaden z lokali mieszkalnych nie przekracza 150 m2 powierzchni użytkowej. Budynek objęty umową jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11, w którym ponad połowa powierzchni jest przeznaczona na cele mieszkaniowe. Czy wykonując usługi w tym budynku przedsiębiorca powinien zastosować stawkę VAT odpowiednio 8 proc. do części mieszkalnych i 23 proc. do części użytkowych? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 41 ust. 12 pkt 1 w zw. z ust. 2 i art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, 8-proc. stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta