Tę opowieść budują sami sybiracy
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU Prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, opowiada o idei i organizacji tej wyjątkowej instytucji.
Czy to pierwsze takie muzeum w Polsce?
Muzeum Pamięci Sybiru jest pierwszym w Polsce i w tej części Europy muzeum narracyjnym o takiej skali, poświęconym przede wszystkim XX- i XIX-wiecznym uwięzieniom, zesłaniom i deportacjom, a także wcześniejszym – XVI–XVIII-wiecznym. Opowiada o doświadczeniu Polaków, a narracja ta jest głęboko osadzona w całej historii wschodniej Europy, gdyż cały ten obszar był dotknięty deportacjami sowieckimi w okresie II wojny światowej i po niej. Jesteśmy po części dziedzicami tego, co zostało rozpoczęte już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy pojawiły się plany, żeby we Lwowie zbudować muzeum poświęcone XIX-wiecznym zesłaniom popowstaniowym. Po 1989 roku środowiska sybirackie i historycy przystąpili z kolei do tworzenia licznych miejsc pamięci. Jednak dopiero Muzeum Pamięci Sybiru jest nowoczesną placówką odpowiadającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta