Milczenie to przyzwolenie na zło
Archaiczny język ministra Czarnka wywołuje śmiech, a nie strach – mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka.
Jaka jest polska szkoła? Przestarzała, pełna pruskiego drylu czy trochę też nowoczesna, na miarę XXI w.?
To zależy, jak się na nią spojrzy. System rzeczywiście jest przestarzały i w dodatku, jak wynika z planowanej nowelizacji prawa oświatowego, zmienia się na gorsze. Ale z drugiej strony są ludzie – nauczycielki i nauczyciele, dyrektorki i dyrektorzy, rodzice, samorządy, którzy robią wiele, by szkoła jednak oferowała uczennicom i uczniom treści, które bardziej przystają do obecnych realiów. I by młodzi ludzie kończyli szkołę wyposażeni w te kompetencje, które w dzisiejszym świecie są kluczowe. Ale myślę, że nadal długa droga przed nami, by zmienić sposób myślenia o edukacji.
System edukacji to wciąż oceny, testy, sprawdziany i egzaminy.
To prawda, ale wiele się zmieniło od czasu strajku w oświacie i w czasie pandemii. W grupie 600 tys. nauczycieli są tacy, którzy właśnie na tym się koncentrują. Wszyscy słyszeliśmy o tym, w jaki sposób nauczyciele online starali się weryfikować wiedzę, każąc zakładać opaski na oczy, by uniemożliwić ściąganie. Ale są też tacy, którzy chcą pracować nowocześnie, wykorzystywać nowe metody i techniki. Mam wrażenie, że z roku na rok takich nauczycieli, którzy starają się zmienić szkołę, jest coraz więcej. Ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta