Przede wszystkim dialog konkurencyjny
PROJEKTY PPP | Podstawowy tryb wyboru Paweł Jadczak partner, radca prawny w Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Ustawa PPP nie definiuje samodzielnie trybu wyboru partnera prywatnego. W art. 4 stanowi za to, że wyboru należy dokonać na zasadach opisanych w ustawie o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi albo w prawie zamówień publicznych (dalej p.z.p.). W przypadku, kiedy nie ma obowiązku stosowania żadnej z tych ustaw, wyboru partnera prywatnego dokonuje się w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej i wolnej konkurencji oraz przestrzeganie zasad równego traktowania, przejrzystości i proporcjonalności, przy odpowiednim uwzględnieniu przepisów ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, a w przypadku wniesienia przez podmiot publiczny wkładu własnego będącego nieruchomością także przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Siedem trybów
P.z.p. przewiduje w art. 129 siedem różnych trybów udzielenia zamówienia publicznego, jednak w przypadku projektów PPP podstawowym trybem wyboru jest dialog konkurencyjny.
Komisja w komunikacie wyjaśniającym w sprawie stosowania prawa wspólnotowego dotyczącego zamówień publicznych i koncesji w odniesieniu do zinstytucjonalizowanych partnerstw publiczno-prywatnych (ZPPP) (2008/C91/02) zauważyła:
„Jeśli utworzenie ZPPP pociąga za sobą przyznanie podmiotowi z kapitałem mieszanym zamówienia publicznego podlegającego w całości dyrektywie 2004/18/WE, może się okazać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta