ZUS dużo łatwiej odbierze zasiłek chorobowy
Pracownik czy przedsiębiorca nie obroni się już przed koniecznością zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, tłumacząc się, że nie został właściwie pouczony o swoich obowiązkach albo że nie wprowadził ZUS w błąd.
Czerwcową nowelizacją systemu ubezpieczeń społecznych doprecyzowano przepisy dotyczące możliwości dochodzenia przez ZUS nienależnie pobranych świadczeń. Przepisy, które weszły w życie 18 września 2021 r., znacznie pogarszają sytuację nieuczciwych ubezpieczonych.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji, tj. ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1621), głównym celem tego aktu prawnego miało być uporządkowanie porządku prawnego, jego racjonalizacja i eliminacja rozbieżności interpretacyjnych obowiązujących regulacji prawnych.
Jedną z kwestii, która na tle dotychczasowych przepisów wywoływała szeroki spór orzeczniczy, była możliwość dochodzenia przez ZUS nienależnie pobranych świadczeń na podstawie art. 84 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.; dalej: ustawa systemowa). Nie może zatem dziwić, że ustawodawca, porządkując system prawny, pochylił się nad tym problemem.
L4 a praca, urlop i remont
Przyczynkiem do sporu były dwie grupy nieuczciwych pracowników. Pierwsza przedkładała pracodawcy zwolnienia lekarskie, dzięki czemu uzyskiwała prawo do zasiłku chorobowego. W tym jednak czasie podejmowała inne zatrudnienie, najczęściej w ramach umowy cywilnoprawnej. Natomiast druga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta