Prawda ułatwi diagnozę problemów w firmie
Polscy przedsiębiorcy powinni podkreślać, że sygnalista to nie donosiciel, i zachęcać pracowników do zgłaszania zauważonych nadużyć.
Z początkiem października do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Nowa regulacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Przyjęcie projektu przez Radę zaplanowano na IV kwartał 2021 r.
Nowe obowiązki mogą wpłynąć na zmiany w kulturze organizacyjnej przedsiębiorstw oraz w podejściu do identyfikacji nieprawidłowości. Czy polskie firmy są na to gotowe?
Ma być lepiej
Główne cele unijnej regulacji to:
- maksymalizacja przejrzystości działań podmiotów,
- eliminacja nieprawidłowości zaistniałych w środowisku zawodowym na poziomie wewnętrznym.
By te cele zrealizować, trzeba stworzyć odpowiednie kanały komunikacji dla osób, które chciałyby zgłosić nieprawidłowość. Konieczne jest również zapewnienie tym osobom skutecznej ochrony. Dla sprawności procedury istotne jest, aby zapewnione były oba jej elementy jednocześnie.
Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości, które zauważyła wykonując swoje obowiązki zawodowe. To, co decyduje o statusie sygnalisty, to działanie w dobrej wierze oraz w interesie publicznym. Motywem zgłoszenia nie może być zemsta czy korzyść finansowa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta