Pożyteczne spółki w partnerstwie
UMOWY | Ustawodawca dopuszcza powołanie spółki celowej JACEK KOSIŃSKI partner zarządzający, adwokat w Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni KONRAD DYDA prawnik w Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Truizmem jest twierdzenie, że spółki w partnerstwie publiczno-prywatnym są powszechnie wykorzystywane. Wynika to z tego, że w takiej formie prawnej najczęściej działa partner prywatny. Jednak zastosowanie spółek w PPP ma szerszy zakres. W taki sposób może zostać zrealizowany projekt. Ustawodawca dopuszcza powołanie spółki celowej, której zadaniem będzie realizacja umowy partnerstwa, przystąpienie partnera prywatnego do spółki podmiotu publicznego czy też zawarcie kontraktu PPP ze spółką-córką podmiotu prywatnego.
Korzyści i zagrożenia
Z każdym z tych rozwiązań wiążą się korzyści i zagrożenia. Warto je poznać, gdyż bilans realizacji PPP z wykorzystaniem spółki jest korzystny. Jednak osiągnięcie sukcesu zależy od szczegółów – w tym od decyzji w zakresie wykorzystania określonej formy korporacji do realizacji umowy PPP.
Możliwości prawne
Realizacja umowy PPP w formie spółki może przybrać różne postaci. Pierwszym z nich jest tzw. instytucjonalne PPP, które polega bądź na nabyciu przez partnera prywatnego udziałów/akcji w spółce podmiotu publicznego, bądź też na powołaniu przez obu partnerów nowej spółki. Istotą tego rozwiązania jest udział w spółce każdego z partnerów.
Ustawa o PPP stanowi, że umowa PPP może przewidywać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta