Co oznacza bankowalność projektów PPP
PROCEDURA | Pozyskanie kapitału od instytucji finansującej Michał Fatek radca prawny w Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zazwyczaj dotyczą dużych zamierzeń inwestycyjnych. Wymagają poniesienia istotnych nakładów finansowych. Zgromadzenie tych środków zwykle przekracza możliwości partnera prywatnego. Stąd ważnym czynnikiem skutecznej realizacji projektu PPP jest pozyskanie przez partnera prywatnego zewnętrznego finansowania pochodzącego najczęściej od banków lub funduszy inwestycyjnych. O jakie kwestie należy zadbać w celu pozyskania finansowania projektu PPP, czyli osiągnięcia stanu tzw. bankowalności?
Jaka definicja
Przez bankowalność projektu rozumie się jego akceptowalność dla banków (lub innych podmiotów udzielających finansowania projektu, np. funduszy inwestycyjnych). Instytucje finansujące tylko wtedy zdecydują się dostarczyć finansowanie dla projektu, gdy w ich ocenie projekt ten będzie zapewniał zwrot udzielonego finansowania wraz z odsetkami i innymi kosztami. Stąd niezwykle istotne jest – o czym niżej – zapewnienie udziału tych instytucji w przygotowaniu i procedowaniu postępowania realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Bankowalność jest osiągnięta w momencie tzw. zamknięcia finansowego projektu. Należy je odróżnić od zamknięcia komercyjnego, które następuje z momentem zawarcia umowy PPP. W tej ostatniej przewiduje się termin, w ciągu którego partner prywatny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta