Ceny energii uderzą po kieszeni
Energia drożeje lawinowo, koncerny energetyczne składają wnioski do URE o nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję prądu na 2022 r., a rząd zapowiada rekompensaty.
Z kryzysem energetycznym mierzy się nie tylko Polska. Ceny prądu i gazu rosną w całej Europie. Najwięcej w Hiszpanii, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Rosną też obciążenia przedsiębiorstw energetycznych, które w związku z unijną polityką klimatyczną płacą coraz więcej za zakup pozwoleń na emisję CO2 – już ponad 60 euro za tonę, podczas gdy na początku roku cena ta wynosiła 25 euro. Tymczasem gospodarki po ciężkim pandemicznym 2020 r. zaczęły się rozkręcać, zapotrzebowanie na prąd i gaz jest coraz większe, a dostawy maleją.
Kołowrotek cen
W związku z przyspieszoną transformacją energetyczną, ożywieniem gospodarczym i wzrostem zainteresowania gazem ziemnym jako alternatywą dla węgla popyt na gaz zaczął przekraczać podaż, którą dodatkowo ograniczyły zakłócenia w dostawach w związku z zawirowaniami pogodowymi. Związany z tym powrót do węgla spowodował natomiast wzrost cen za zakup pozwoleń na emisję CO2 i tak koło się zamknęło.
– Braki gazu w magazynach w Europie i związany z tym wzrost ceny węgla, ograniczona produkcja energii przez elektrownie wiatrowe ze względu na warunki pogodowe oraz rosnący popyt na energię elektryczną odbudowujących się po pandemii gospodarek to tylko kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta