Nadwyżka z dofinansowania unijnego jest zwolniona z CIT
Jeśli środki zostały w sposób prawidłowy przyznane z programu UE, tj. zgodnie z regulaminem i dokumentacją konkursową, to fakt, że ich część stanowi nadwyżkę nad rzeczywistymi wydatkami nie ma znaczenia dla rozliczeń ze skarbówką.
Podatnicy, którzy realizują projekty dofinansowane ze środków unijnych, mogą zmierzyć się z sytuacją, w której – w wyniku zmian w budżecie – kwota otrzymanego dofinansowania będzie przewyższać rzeczywiście poniesione koszty. Zgodnie z dokumentacją konkursową taka nadwyżka może jednak nie podlegać zwróceniu. Powstaje pytanie: jak taką nadwyżkę potraktować z punktu widzenia podatku dochodowego.
Przychód beneficjenta...
Już na etapie składanie wniosków beneficjenci programów unijnych określają przewidywane koszty. Niektóre z nich, np. wynagrodzenia pracowników, są finansowane w drodze zaliczki, a więc spółka z góry dostaje kwotę, którą przewidziała na ten cel. Jeżeli jednak rzeczywiste wydatki na wynagrodzenia okażą się niższe od planowanych, to powstanie nadwyżka otrzymanego na ten cel dofinansowania nad wydatkami rzeczywiście poniesionymi. Dokumentacja konkursowa może przewidywać, że kwota nadwyżki nie podlega zwrotowi. W związku z tym spółka otrzymuje dodatkową korzyść finansową.
Analizując konsekwencje podatkowe takiej sytuacji, w pierwszej kolejności należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta