Fiskus tak łatwo czasu sobie nie kupi
Gdy przestępstwo może być popełnione wyłączenie z winy umyślnej, a z ustaleń wynikało, że podatnik dopuścił się złamania przepisów o VAT nieumyślnie, to postępowanie karne zostało wszczęte instrumentalnie.
Fiskus długo nie chciał przyznać, że wykorzystuje zarzuty karne tylko po to, żeby zawiesić bieg przedawnienia i zyskać na czasie. Problem instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych został dostrzeżony w orzecznictwie. Sytuacja skarbówki zmieniła się diametralnie zwłaszcza po tegorocznej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych do kupowania sobie czasu przez fiskusa (uchwała z 24 maja 2021 r., I FPS 1/21). Siedmioosobowy skład potwierdził w niej, że ocena wszczęcia postępowania karnego skarbowego z punktu widzenia wywołania wyłącznie skutku w postaci zawieszenia biegu przedawnienia podatkowego mieści się w granicach sądowej kontroli legalności.
A teraz w praktyce zaczynają ją stosować sądy administracyjne. Jeden z pierwszych wyroków oceniających poczynania urzędników na styku prawa podatkowego i karnego skarbowego zapadł 19 października 2021 r. przed Wojewódzkim Sąd Administracyjnym w Łodzi (I SA/Łd 509/21).
VAT i przedawnienie
Co do zasady spór w sprawie dotyczył prawidłowości rozliczenia VAT za wrzesień 2015 r. Ale jej istotnym elementem okazała się kwestia przedawnienia. Gdy podatnik podniósł ten argument, fiskus zrobił unik. Nie kwestionował, że zasadniczo termin przedawnienia spornego zobowiązania podatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta