Inwentaryzację można zlecić zewnętrznemu podmiotowi
Czynności rachunkowe zmierzające do sporządzenia spisu z natury mogą być przeprowadzone w jednostce własnymi siłami, z pomocą innych osób albo przez wyspecjalizowaną firmę. Celem jest zawsze ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.
Zgodnie z art. 27 ustawy o rachunkowości (uor) przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Zakres, sposób, termin i częstotliwość przeprowadzenia inwentaryzacji określa art. 26 uor.
Jedną z metod przeprowadzania inwentaryzacji jest spis z natury. Zgodnie z art. 26 uor spisem z natury obejmuje się:
a) aktywa pieniężne, z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych,
b) papiery wartościowe w postaci materialnej,
c) rzeczowe składniki aktywów obrotowych,
d) środki trwałe oraz nieruchomości zaliczone do inwestycji, z wyjątkiem tych, do których dostęp jest utrudniony, oraz gruntów,
e) maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie.
W praktyce gospodarczej spis z natury polega na fizycznym policzeniu danej kategorii majtku, a następnie na wycenie i porównaniu stwierdzonych ilości z danymi zawartymi w księgach rachunkowych oraz wyjaśnieniu i rozliczeniu różnic stwierdzonych w trakcie spisu.
Ministerstwo Finansów potwierdza
Możliwość przeprowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta