Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naród nie chce reżimu

22 listopada 2021 | Kraj | Marek Kozubal
źródło: materiały prasowe

Unia Europejska prowadzi dialog z wieloma dyktatorami, z Aleksandrem Łukaszenką też powinna – uważa Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby.

 

 

Czy Łukaszenko jest zdolny do wywołania gorącej wojny?

Myślę, że nie. Nie mógłby zrobić tego bez zgody Moskwy. Zresztą sytuację na granicy trudno nazywać wojną. Wydaje się, że celem działań Łukaszenki jest próba wymuszenia uznania przez Zachód jego władzy, uznania go za prezydenta. Celem jest też destabilizacja Polski, a na tym bardziej może zależeć Rosji niż Białorusi. Na razie nie obserwujemy żadnych śladów działań, które miałyby charakter militarny, poza demonstracją siły. Zresztą przekaz strony białoruskiej nie wskazuje np. na kwestie mniejszości białoruskiej w Polsce czy żądania terytorialne. Trudno natomiast oderwać to, co dzieje się na naszej granicy, od tego, co dzieje się i może się niedługo stać w relacjach Rosji z Zachodem i Rosji z Ukrainą.

Czy zatem powinniśmy rozmawiać z Łukaszenką?

Według mnie powinniśmy. Warto dodać, że kraje Unii Europejskiej mają normalne relacje dyplomatyczne z wieloma państwami, które nie są rządzone w sposób demokratyczny i praworządny. Różnica polega tylko na tym, że Białoruś leży w Europie. Rozmowy są konieczne, ale nie mogą się ograniczać tylko do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12122

Wydanie: 12122

Spis treści

Reklama

Zamów abonament