Dwa numery NIP to dwa razy więcej problemów
Dla celów VAT i CIT zagraniczna spółka działająca w Polsce powinna się identyfikować swoim numerem, tzn. m.in. wpisywać go na wystawianych paragonach i fakturach. W przypadku PIT i ZUS musi być stosowany numer nadany polskiemu oddziałowi.
Coraz więcej zagranicznych podmiotów działających w Polsce poprzez swoje oddziały zmaga się z problemami związanymi z posiadaniem dwóch odrębnych numerów NIP. Jeden z numerów przypisywany jest do zagranicznego przedsiębiorcy, drugi – do polskiego oddziału. W praktyce generuje to sporo wątpliwości nie tylko po stronie podatników, ale i samych organów administracyjnych.
Zgodnie z polskimi przepisami, oddział przedsiębiorstwa zagranicznego to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza swoją siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.
Podmiot zagraniczny, prowadzący działalność w Polsce w formie oddziału, traktowany jest zatem jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada odrębnej podmiotowości od firmy macierzystej. Nie ma więc możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek. Prowadzona przez oddział działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.
Brak odrębnej podmiotowości prawnej oddziału przekłada się również na brak jego odrębności podatkowej. To zagraniczny przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta