Kto skorzysta na nowym reżimie opodatkowania spółek holdingowych
Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia, mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce i stworzyć konkurencyjne otoczenie podatkowe zachęcające krajowych przedsiębiorców do powrotu z jurysdykcji zagranicznych.
Na mocy Polskiego Ładu 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe regulacje dotyczące spółek holdingowych w Polsce. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że celem zmian jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do powrotu z jurysdykcji zagranicznych. Czy uchwalone przepisy rzeczywiście odzwierciedlają te idee? Czy nowy reżim będzie atrakcyjny dla jakiejkolwiek grupy podatników?
Dwa zwolnienia z CIT
Nowy preferencyjny reżim opodatkowania spółek holdingowych opiera się na dwóch zwolnieniach z CIT:
- 95 proc. kwoty dywidend otrzymywanych przez spółkę holdingową od spółek zależnych,
- 100 proc. zysków ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach zależnych.
Spółką holdingową może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółka akcyjna będącą polskim rezydentem podatkowym, natomiast spółkami zależnymi mogą być zarówno spółki krajowe, jak i zagraniczne. Oczywiście zwolnienia będą obowiązywać pod warunkiem spełnienia licznych wymogów.
Dywidendy: jak jest, jak będzie
Aktualne zwolnienie dywidendowe zawarte w ustawie o CIT (wynikające z implementacji dyrektywy parent-subsidiary) jest pełne (100 proc.) i może być zastosowane w przypadku podmiotów z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta