Polscy pracownicy oczekują dzisiaj nie tylko dobrych zarobków
Chociaż do zmiany pracy najczęściej skłania nas wyższe wynagrodzenie, to na poczucie zadowolenia z pracy bardzo duży wpływ mają inne benefity, także te niematerialne. W tym możliwość rozwoju czy elastyczny czas pracy.
Poziom satysfakcji Polaków ze swoich wynagrodzeń wyraźnie wzrósł po pandemii – wynika z cyklicznych badań CBOS „Zadowolenie z pracy oraz oceny jej wpływu na inne sfery życia". O ile w 2018 r., i to przy bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, zaledwie 39 proc. badanych uważało, że ich praca zapewnia dobre zarobki, o tyle teraz, pod koniec 2021 r., odsetek ten sięgnął już 47 proc.
Porównanie z Europą
Niemniej jednak 47 proc. zadowolonych ze swoich płac to wciąż niewiele. I może to wyjaśniać, dlaczego poziom wynagrodzeń jest jednym z głównych powodów zmiany pracy dla Polaków. – Polski rynek jest w specyficznej sytuacji. U nas wynagrodzenie nie dość, że jest najważniejszym bodźcem do pozostania w pracy i kluczowym kryterium przy poszukiwaniu zatrudnienia, to jego wpływ jest też znacznie silniejszy niż w krajach zachodniej Europy i przekłada się na zawodową satysfakcję – zauważa Mateusz Żydek, ekspert agencji zatrudnienia Randstad Polska.
Może to być efektem wciąż widocznej przepaści w poziomie płac między zachodnią a wschodnią częścią kontynentu, ale też doświadczeń z początku transformacji, gdy warunki finansowe oferowane pracownikom długo nie były satysfakcjonujące.
– Dlatego nie ma czynnika, który wynagrodzenie jest w stanie zastąpić w percepcji Polaków. Ale coraz częściej pojawiają się dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta