Sprzedaż w opakowaniach zwrotnych to dodatkowe obowiązki dla sklepu
Sprzedawca powinien podwyższyć podstawę opodatkowania VAT o wartość opakowania niezwróconego w ciągu 60 dni. Późniejszy jego zwrot uprawnia do jej odpowiedniego pomniejszenia.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 września 2021 r. (0112-KDIL3.4012.50.2021.1.MS).
Wnioskodawca zamierza dokonywać sprzedaży konsumentom (B2C) w opakowaniach zwrotnych, za które będzie pobierał kaucję. Sprzedaż będzie rejestrowana na kasie fiskalnej, wnioskodawca nie będzie wystawiał faktury, jeśli kupujący jej nie zażąda. Wydanie opakowania zwrotnego oraz pobranie kaucji będzie ewidencjonowane na paragonie fiskalnym, w części niefiskalnej i nie będzie wliczane do podstawy opodatkowania. W celu ustalenia liczby wydanych i przyjętych w danym okresie opakowań zwrotnych będą wykorzystywane funkcjonalności kasy fiskalnej.
Wątpliwości podatnika dotyczyły zwiększenia podstawy opodatkowania w przypadku niezwróconych opakowań zwrotnych przez konsumenta, ustalenia terminu zwrotu opakowań zwrotnych oraz sposobu dokumentowania okoliczności związanych z podwyższeniem i obniżeniem podstawy opodatkowania. Wnioskodawca uważał, że nie będzie zobowiązany podwyższyć podstawy opodatkowania, jeśli klient nie zwróci opakowania. Gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta