Samorządowy rzecznik na straży praw uczniów
Miasta ustanawiają rzeczników wspierających dzieci i młodzież w czasie szkolnych konfliktów. Być może już niedługo pojawi się także w Warszawie.
Dyskryminacja, niesprawiedliwe ocenianie pracy uczniów, brak pomocy psychologicznej, konflikty z dyrekcją i nauczycielami – w takich sprawach uczniowie powinni zwracać się do rzecznika praw uczniów. O jego powołanie zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego stołeczny radny.
– Uczniowie mają coraz więcej problemów w relacjach ze szkołą, rówieśnikami czy w odnalezieniu się w nowej sytuacji po rozchwianiu systemu edukacyjnego przez Covid-19. Młodzi ludzie nierzadko nie mają się do kogo zgłosić – tłumaczy Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów z Polski 2050.
– Będziemy analizowali pod kątem prawnym możliwość powołania tej funkcji – zapowiada Marzena Wojewódzka z warszawskiego magistratu.
Rzecznicy już działają
Okazuje się, że podobne instytucje działają już w Białymstoku i w Lublinie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta