Kiedy usługi w chmurze podlegają podatkowi u źródła
W przypadku płatności za wynajęcie, dzierżawę lub leasing sprzętu przemysłowego należy pobrać zryczałtowany podatek. Inaczej jest, gdy usługa daje prawo tylko do korzystania z przestrzeni do przechowywania danych na serwerze.
Usługi chmurowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów usług informatycznych. Rosnąca popularność chmury obliczeniowej wynika przede wszystkim z praktycznej strony tego rozwiązania. Pozwala ono wyeliminować koszty związane z zakupem infrastruktury informatycznej, wynagrodzeniem informatyków oraz dodatkowymi wydatkami koniecznymi dla zapewnienia bezpieczeństwa informacji.
Rozwiązania chmurowe są nowoczesnymi usługami polegającymi na udostępnianiu mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, środowiska programistycznego lub gotowych aplikacji. Dzięki chmurze użytkownik może korzystać z tych wszystkich funkcjonalności bez konieczności zakupu licencji, oprogramowania czy drogich serwerów. Obsługa całej infrastruktury chmurowej leży po stronie dostawcy, klient płaci jedynie za wykorzystywane zasoby. W praktyce oznacza to, że serwer zewnętrznego usługodawcy może być zlokalizowany w dowolnym miejscu na świecie, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. Całkowita niezależność miejsca lokalizacji infrastruktury niezbędnej dla świadczenia usługi chmurowej od lokalizacji usługobiorcy niewątpliwie zachęca do korzystania ze świadczeń oferowanych przez zagranicznych dostawców.
Wybierając dostawcę rozwiązań chmurowych należy pamiętać o konsekwencjach podatkowych, jakie wiążą się z korzystaniem z takich usług, w szczególności w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta