Co się zmieniło w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych
Obowiązek wskazywania beneficjentów rzeczywistych nałożono na prawie wszystkie zorganizowane podmioty uczestniczące w obrocie prawnym, także na organizacje pozarządowe.
31 października br. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa AML), związana z funkcjonowaniem Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Wprowadzone zmiany rozszerzyły katalog podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych, wprowadziły wiele nowych obowiązków i kar, a przy okazji wyjaśniły część wątpliwości interpretacyjnych powstałych na gruncie dotychczasowego stosowania przepisów ustawy.
Nowe podmioty w rejestrze
Fundamentalną zmianą jest znaczne rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych. Od 31 października br., oprócz spółek (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej akcyjnej i akcyjnej), zgłoszeniu podlegają także:
1. trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne związani są z Rzeczpospolitą Polską;
2. spółki partnerskie;
3. europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;
4. spółki europejskie;
5. spółdzielnie;
6. spółdzielnie europejskie;
7. stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego;
8....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta