Czy można nadużyć prawa dostępu do informacji publicznej
Nadużycie konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej nie zasługuje na ochronę prawną. Takie stanowisko można coraz częściej spotkać w judykaturze.
Konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej jest bardzo wygodnym narzędziem umożliwiającym jednostce wykonywanie tzw. „społecznej kontroli" nad administracją publiczną. Prawo to jest bardzo szeroko zarysowane zarówno w aspekcie podmiotowym jak i w przedmiotowym. Bywa ono bardzo chętnie wykorzystywane z uwagi na znaczne odformalizowanie postępowania w jakim jest ono realizowane.
Zmora urzędów
Z drugiej zaś strony wnioski o udostępnienie informacji publicznej potrafią być zmorą urzędów i innych podmiotów wykonujących zadania publiczne. Powszechnie znane są historie o dociekliwych obywatelach, którzy zasypują podmiot publiczny licznymi wnioskami o udostępnienie informacji publicznej. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do tego, że kierownicy urzędów zmuszeni są zwiększać zatrudnienie, aby możliwe było terminowe rozpatrywanie takich wniosków.
Co mówią przepisy
Ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach ustawy możliwości obrony przed wnioskodawcami, którzy składają wnioski o udostępnienie informacji publicznej w celu innym niż pozyskanie informacji.
Jakie skutki procedury
Postępowanie w sprawie udzielenia informacji publicznej powinno zakończyć się, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, zasadniczo poprzez:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta