Krajowy rynek biogazu i biometanu ma ogromny potencjał wzrostu
Polska nawet ponad połowę zapotrzebowania na gaz ziemny mogłaby zaspokajać z własnego wydobycia i produkcji z OZE. Aby tak się stało, trzeba jednak zacząć budować biometanownie. Dziś nie mamy jeszcze żadnej.
Pod koniec listopada przedstawiciele administracji rządowej, świata nauki i biznesu podpisali „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu". Jego celem jest wspieranie polskich przedsiębiorców w inwestycjach dotyczących budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni. Ma też stanowić stałą platformę współpracy stron porozumienia poprzez zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora.
Według resortu klimatu i środowiska, biorąc pod uwagę potencjał surowcowy naszego kraju, mamy możliwość osiągnięcia w przyszłości takiej produkcji „zielonego gazu", która zabezpieczyłaby znaczący popyt na gaz ziemny. Co więcej, wytwarzanie biogazu i biometanu ma mieć kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia transformacji polskiej gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. W związku z tym w ministerstwie trwają prace legislacyjne nad projektami nowelizacji „ustawy o odnawialnych źródłach energii" oraz „ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych", których celem jest stworzenie optymalnych regulacji prawnych pozwalających w sposób stabilny stymulować rozwój nowego biznesu.
Stagnacja w branży
Dziś każda inicjatywa zmierzająca do rozwoju rynku biogazu i biometanu w Polsce wydaje się wskazana, bo branża od kilku lat znajduje się w stagnacji. Wystarczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta