Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Morski wiatr napędzi ORLEN

21 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek
Projekt morskiej farmy PKN ORLEN  na Morzu Bałtyckim.
źródło: pkn orlen
Projekt morskiej farmy PKN ORLEN na Morzu Bałtyckim.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN Farmy wiatrowe na morzu mają być kluczowym elementem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. przez PKN ORLEN. Spółka zapowiada kolejne inwestycje w tym segmencie nowej gałęzi gospodarki, jaką staje się offshore.

Morskie farmy wiatrowe o mocy blisko 11 GW mogą wydatnie pomóc w transformacji polskiej energetyki zmierzającej w stronę zielonych technologii. W pierwszej fazie do 2030 r. może powstać blisko 6 GW mocy zainstalowanej. Jednym z liderów tych zmian jest PKN ORLEN.

Brakujące moce węglowe

Zgodnie z raportami Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z 2019 r. (Informacja na temat planów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w latach 2018–2032) oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych (OSP) na początku lat 30. XXI wieku zabraknąć może mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Wówczas z systemu będą odłączane kolejne bloki węglowe opalane węglem kamiennym i brunatnym. Będzie to efektem ich technologicznego końca oraz nieopłacalności dostosowania do nowych norm środowiskowych.

Zgodnie z danymi URE największy udział w wycofywanych jednostkach stanowić będą jednostki wytwórcze opalane węglem kamiennym, a następnie jednostki opalane węglem brunatnym. Z kolei z analiz PSE wynika, że od roku 2023 do końca okresu analizy występują niedobory wymaganej nadwyżki mocy dostępnej dla OSP niemożliwe do skompensowania przez operatorskie środki zaradcze. Niedobory te rosną w kolejnych latach, od ok. 1000 MW w roku 2023 do ok. 13 000 MW w roku 2035. Jakie więc źródło energii może zastąpić eliminowane z systemu źródła węglowe?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12147

Wydanie: 12147

Spis treści

Reklama

Zamów abonament