Po drugiej stronie postępowania
Fundusz może odciążyć firmę, przejmując ryzyko prowadzenia sporu.
Finansowanie sporów przez podmioty trzecie (tzw. third party funding; TPF) wpisuje się na stałe w obraz postępowań arbitrażowych. W pandemicznej rzeczywistości zdobywa coraz większą popularność we Francji i Niemczech. W Australii i Anglii zapewnia dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Wskutek pandemii, w całej Wielkiej Brytanii zapotrzebowanie na TPF wzrosło dwukrotnie.
Jak wyglądamy na tle zachodnich rynków? W Polsce aktywnie działa już kilka międzynarodowych funduszy. Coraz częściej powodowie z sukcesem uzyskują zewnętrzne finansowanie w celu skutecznego dochodzenia roszczeń na drodze postępowania arbitrażowego.
Popularność zyskuje również finansowanie powodów przed sądami powszechnymi. Inaczej wygląda to jednak po drugiej stronie postępowania. Przyczyna jest prosta. Pozwani nie zdają sobie sprawy, że oni również mogą uzyskać finansowanie sporu przez zewnętrzny podmiot. A rynek w Polsce się zmienia i coraz większa liczba funduszy oferuje je w swoim portfolio.
Fundusz płaci
Na czym polega TPF? W skrócie, to pokrywanie przez stronę trzecią, najczęściej wyspecjalizowany fundusz inwestycyjny, różnego rodzaju kosztów związanych z postępowaniem, np. ¬ kosztów procesu, w tym kosztów obsługi prawnej procesu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta