Niepokój o sądy
Jakie kryteria ustalają, co jest „prostą sprawą"?
Wreszcie z należytą troską zajęto się absolwentami prawa, poprawiając głośny program „Pierwsza praca". Niekoniecznie tylko przewidziano skutki i konsekwencje aktualnej wersji ustawy o sądach pokoju.
Prace nad tą ustawą bardzo się zaktywizowały. Pomimo wielu jej wad i niedoskonałości.
Sam pomysł powołania sędziów pokoju to ani nic nowego, ani nic kontrowersyjnego. Pochodzą z międzywojnia. W historii prawa nie tylko sędziowie uczestniczyli w orzekaniu o różnych sprawach. Wymienić można oficerów wojska mianowanych asesorami (z tym że nie byli to asesorzy w rozumieniu asesorów sądowych), członków sądów społecznych, członków państwowych komisji arbitrażowych, sędziów obywatelskich, sędziów pokoju, przysięgłych, członków kolegiów do spraw wykroczeń czy sędziów handlowych). Obecnie orzekają także członkowie Krajowej Izby Odwoławczej i samorządowych kolegiów odwoławczych. Aktualnie w sądach oprócz sędziów orzeczenia wydają asesorzy czy referendarze sądowi.
Kandydat na kandydata
Sędziowie pokoju mieliby być powoływani na kadencję – zupełnie jak obecnie asesorzy w sądach administracyjnych. Słowem, żadna nowość. Powrotem do regulacji międzywojnia miałby być wybór sędziów pokoju w wyborach powszechnych. Ustawę napisano jednak w ten sposób, że wbrew medialnym hasłom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta