PKN Orlen zwiększa inwestycje w rozwój technologii wodorowych
Nowe instalacje, stacje tankowania oraz współpraca ze światem nauki i biznesu pomogą grupie zająć silną pozycję konkurencyjną na nowym i perspektywicznym rynku. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN
Grupa Orlen mocno stawia na rozwój technologii wodorowych. Intensyfikacja prac rozwojowych pozwoli docelowo zająć silną pozycję konkurencyjną w nowym i perspektywicznym biznesie.
Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć spółki jest projekt Hydrogen Eagle, w którym założono produkcję nowego paliwa zarówno na cele transportowe, jak i do dekarbonizacji przemysłu. Do 2030 r. PKN Orlen chce posiadać roczne moce wytwórcze wodoru o jakości paliwa do pojazdów mechanicznych, działające w oparciu o odnawialne źródła energii, na poziomie około 50 tys. ton. W Polsce będą funkcjonować trzy huby wodorowe: w Trzebini, we Włocławku i w Płocku. Budowę dwóch zaplanowano w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja wodoru będzie prowadzona m.in. w oparciu o instalacje elektrolizy. Ich łączna docelowa moc wyniesie około 250 MW. Instalacje elektrolizy wytwarzające zeroemisyjny wodór zasilane będą przez morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.
Ponadto PKN Orlen planuje budowę trzech innowacyjnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór w Płocku i Ostrołęce oraz w Czechach. Uzupełnieniem tych inwestycji ma być stworzenie międzynarodowej sieci stacji tankowania wodoru. W naszym kraju zaplanowano 54 takie obiekty, 22 w Czechach i 26 na Słowacji. Obecnie PKN Orlen ma dwie pilotażowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta