Biznes jest odpowiedzialny – także za naszą wspólną przyszłość
Podejmując decyzje biznesowe, należy mieć na uwadze ich konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Musimy stworzyć symbiozę pomiędzy światem gospodarczym a społecznym, w którym wszyscy żyjemy – mówi Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN.
Co wzmaga zainteresowanie zrównoważonym rozwojem? Czy to tylko moda, trend płynący z zagranicy, czy jednak autentyczna chęć działania na rzecz ludzi i planety?
W Grupie ORLEN nie postrzegamy tego jako krótkotrwałej mody, tylko jako trend, który zmieni sposób prowadzenia biznesu w kolejnych latach. Wynika to z dwóch aspektów.
Po pierwsze, żyjemy w świecie, w którym zasoby są coraz bardziej ograniczone. I jako cywilizacja uznaliśmy, że musimy zatroszczyć się o to, żebyśmy byli w stanie prowadzić naszą działalność gospodarczą w sposób zrównoważony – czyli taki, który nie będzie nadmiernie eksploatował zasobów naturalnych czy środowiska, lecz będzie funkcjonował w pewnej symbiozie z otaczającym nas światem. A chodzi o przyszłość. Podejmując decyzje biznesowe dziś, musimy mieć na uwadze ich konsekwencje dla kolejnych pokoleń.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Jest jednak konieczne – bo już dziś mierzymy się z wyzwaniami, które powstały w wyniku krótkowzrocznych decyzji podejmowanych w przeszłości. Ten szeroki, powiedziałbym nawet: filozoficzny, trend...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta