Kłopotliwy dostęp do nagrań i protokołów
Samorządy mają problemy z zapewnieniem obywatelom prawa wstępu na posiedzenia organów kolegialnych oraz prawa dostępu do protokołów lub nagrań z ich posiedzeń.
Nierealizowanie ustawowych obowiązków ciążących na organach władzy publicznej może skutkować naruszeniem prawa.
Informacja publiczna
Zasady i tryb, w jakim obywatel może skorzystać z prawa dostępu do informacji publicznej, o którym mowa w art. 61 konstytucji, wynikają z ustaw. Prawne ramy wykonywania prawa dostępu do informacji publicznej na poziomie samorządu terytorialnego określają:
- ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2176 z późn. zm.; dalej: u.d.i.p.),
- tzw. „ustrojowe ustawy samorządowe",
- statuty jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim określają dostęp do dokumentów i zasady korzystania z nich przez obywateli.
Trudna praktyka
W praktyce wiele problemów powstaje w związku z realizacją przysługującego obywatelom prawa dostępu/wstępu na posiedzenia organów kolegialnych oraz dostępu do protokołów/transmisji z ich obrad. Dodatkowych komplikacji nastręczają w takich sprawach warunki wymuszone przez pandemię COVID-19, kiedy wiele organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (i ich organów pomocniczych) realizuje swoje obrady zdalnie.
Powstaje więc pytanie: jaki jest zakres prawa wstępu obywatela na posiedzenia organów jednostek samorządu terytorialnego?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta