Odpowiedzialność współkonsorcjantów za nierzetelność ich partnera
Niezwykle istotnym kryterium doboru partnera biznesowego jest jego rzetelność. Dotyczy to nie tylko rynku prywatnego, ale też rynku zamówień publicznych.
Istotną różnicą pomiędzy sposobem sprawdzenia owej rzetelności pomiędzy rynkiem prywatnym a rynkiem zamówień publicznych jest to, że w przypadku tego drugiego, przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych dość szczegółowo opisują sposób tej weryfikacji.
Przesłanki wykluczenia
W przypadku, kiedy kontrahent jej nie sprosta, wówczas zostanie wykluczony z możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Z tego właśnie powodu mówimy o przesłankach wykluczenia, czyli o przypadkach, których zaistnienie w stosunku do danego wykonawcy powoduje jego dyskwalifikację z możliwości ubiegania się o kontrakt publiczny. Szczególnie interesującym zagadnieniem w tym kontekście jest ewentualna odpowiedzialność podmiotów wspólnie ubiegających się o kontrakt (konsorcjum), w sytuacji, kiedy nierzetelnym okaże się np. tylko jeden z partnerów. Czy wówczas konsekwencje prawne takiego zdarzenia powinny także oddziaływać na pozostałych członków konsorcjum w myśl motta bohaterów powieści płaszcza i szpady: jeden za wszystkich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta