Polski wyścig zbrojeń próbuje przyspieszyć
Budowa tarczy powietrznej Narew, trzech nowych fregat Miecznik i zakup 250 czołgów Abrams to szansa na skok technologiczny w Siłach Zbrojnych RP.
Wszystkie te projekty uruchomione w 2021 r. pozostają wciąż w fazie przygotowań, nie da się wykluczyć ryzyka, że coś może pójść nie tak, ale ich znaczenie dla dokonania przełomu modernizacyjnego w armii – zdaniem ekspertów – jest niepodważalne.
– Zwłaszcza ogromny, wyceniany na ponad 60 mld zł, program budowy przeciwlotniczego wielowarstwowego systemu Narew ma fundamentalne znaczenie dla osłony polskiego nieba. Ale też – poprzez przejmowanie zagranicznych technologii – dla podnoszenia kompetencji rodzimych firm w krytycznych dziedzinach, takich jak produkcja w kraju precyzyjnych rakiet – twierdzi Mariusz Cielma, szef pisma „Nowa Technika Wojskowa".
Wiosną tego roku MON potwierdziło, że system Narew będziemy budować przede wszystkim siłami rodzimego przemysłu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta